Előzzük meg a lakástüzeket!

2021. május 07. 10:07

Ezen a héten többször is lakásban keletkezett tüzekhez riasztották a tűzoltókat.

Kedden délelőtt egy családi házban keletkezett tűz Győrben a Szövetkezet utcában. A város hivatásos tűzoltói két embert kihoztak a házból, és egy vízsugárral eloltották a lángokat. A mentők a ház két lakóját kórházba szállították. 
Kedden délután egy ház előtetőjének burkolata, a falburkolat, valamint a ruhaszárítón lévő ruhák égtek Mosonmagyaróváron, a Kossuth Lajos utcában. Az esethez a város hivatásos tűzoltóit riasztották, akik egy vízsugárral eloltották a lángokat. 

Szerdán este pedig berendezési tárgyak égtek egy lakóház tizenkét négyzetméteres szobájában Téten, a Dr. Kapuy Miksa utcában. A győri hivatásos, valamint a győrszemerei és a téti önkéntes tűzoltók kiérkezése előtt a helyszínen tartózkodók megkezdték a tűz oltását, a munkálatokat végül a tűzoltók fejezték be. Személyi sérülés nem történt az eset során, a ház lakója rokonokhoz költözött. 

A lakástüzek legtöbbje némi odafigyeléssel megelőzhető! 

A lakástüzeket legtöbbször nyílt láng használata okozza. Nyílt lángot leginkább a tűzhelyek, kandallók és a kályhák használnak, így arra kell kiemelten figyelnünk, hogy semmilyen gyúlékony anyagot ne tároljunk a közelében (például ne a kandalló hőjével szárítsuk a kimosott ruhákat)! Komoly gondok okoznak a felelőtlenül elhelyezett, illetve magukra hagyott gyertyák és mécsesek is: ezek esetenként könnyen leverhetőek vagy égve felejtve kaphatnak bele függönyökbe, terítőkbe, esetenként bútorokba, ha azokhoz túlságosan közel helyezzük az égő tárgyakat, amikből percek alatt lakástűz válik.

A tűzesetek másik igen gyakori oka az elektromos energia. Ez ellen leginkább az elektromos hálózat megfelelő karbantartásával, megfelelően méretezett eszközök, hosszabbítók, csatlakozók használatával tudunk védekezni. Túlmelegedés, rendellenes működés, furcsa, égésre utaló szag esetén azonnal válasszuk le az elektromos berendezést a hálózatról, húzzuk ki a konnektorból! A kismegszakítókat, biztosítókat csak szakemberrel cseréltessük, javíttassuk! Használat előtt nézzük át elektromos berendezéseinket, a csatlakozókat és a vezetékeket, hogy nincsenek-e eltörve, megrepedve! Ne terheljük túl a hosszabbítókat, elosztókat, több elektromos hosszabbító kábelt ne csatlakoztassunk egymásba!

Gyakran keletkezik tűz a konyhában, ami az ott folyó sütéssel, főzéssel van összefüggésben. Kérjük, hogy ne hagyják a készülő ételt felügyelet nélkül! 

Az ágyban való cigarettázás is sok lakástűz forrása: a cigarettából kihulló parázs, vagy a kiborult hamutartó bekerülhet az ágyba, és ott lehet, hogy később fog tüzet okozni. 

Azokban a lakásokban, ahol van füstérzékelő, nem következik be halálos lakástűz, sőt füstmérgezés, nagyobb tűz sem jellemző az ilyen otthonokban. A füstérzékelő a tűz keletkezésének legelején jelez, amikor még van idő cselekedni. Minél hamarabb tudomást szerzünk a tűzről, annál több időnk van kimenekülni az épületből és a tűzoltókat hívni, akik így több értéket tudnak megmenteni.

A tűzvizsgálatok azt mutatják, hogy a lakástüzek többsége valamilyen emberi tevékenységre vezethető vissza, oka sok esetben emberi mulasztás vagy gondatlanság. Tűz esetén fontos a gyors helyzetfelismerés és reagálás. Ha a tüzet nem tudja eloltani, az épületet a lehető leggyorsabban hagyja el és kérjen segítséget a 112-es segélyhívón!