Öt helyszínen jelzett a szén-monoxid-érzékelő az elmúlt héten
2024. december 30. 11:54
Az 52. héten összesen öt helyszínen jelzett a szén-monoxid-érzékelő.
December 24-én, kedd délelőtt egy győri, második emeleti lakásban a vízmelegítő, kora délután pedig egy nyalkai családi háznál a gázkazán hibás működése okozta az érzékelők jelzését. A gázszolgáltató szakembere mindkét helyszínen kizárta a szolgáltatásból a hibásan működő készüléket, felhívva a tulajdonosok figyelmét a felülvizsgálatuk elvégeztetésére.
December 28-án, szombaton, szintén két helyszínen jelzett az érzékelő.
Délelőtt egy soproni, kétszintes társasház alsó lakásához, este pedig egy rábakecöli családi házhoz vonultak a hivatásos tűzoltók szén-monoxid-érzékelő jelzése miatt. A gázszolgáltató szakemberekkel közösen több rekonstrukciós eljárást is lefolytattak, azonban egyik helyszínen sem tapasztalták a szén-monoxid szivárgását, méréseik nem igazolták a mérgező gáz jelenlétét. Az egyik helyszínen a levegő utánpótlás biztosításának hiánya, a másik ingatlanban pedig a készülékben az elem cseréjének szükségessége okozhatta a készülék jelzését.
December 29-én, vasárnap reggel Babóton, egy családi háznál szólalt meg az érzékelő, ahol a konyhában lévő gáztűzhelyet zárta ki a szolgáltatásból a gázszolgáltató szakembere, a tűzoltók pedig a mért értékek tükrében felhívták a lakók figyelmét arra, hogy a kémény felülvizsgálatáig a kandalló használatát is mellőzzék.
A szén-monoxid-érzékelők működésének köszönhetően szerencsére egyik esetnél sem történt személyi sérülés.
A szén-monoxid-mérgezés veszélye ugyan egész évben fennáll, hiszen több háztartásban is gázüzemű, fali vízmelegítővel, kazánnal állítják elő a meleg vizet, a fűtési időszakban a fűtőberendezések használatával megnő a veszély valószínűsége.
Elengedhetetlen a tüzelő-fűtőberendezések, kazánok, kályhák, fürdőszobai vízmelegítők rendszeres, - szakember által végzett – karbantartása és a kémények rendszeres ellenőrzése, azonban a megfelelő karbantartottság ellenére is fennállhat a CO mérgezés veszélye, ha nem elegendő a nyílt égésterű vízmelegítő, vagy fűtőeszköz levegő-utánpótlása.
Fontos, hogy klímát, páraelszívót, vagy beépített szagelszívó-ventilátort szakember telepítsen, hiszen ezek együttes használata is befolyásolja a lakás légáramlását.
Ha beltérben nyílt láng ég (ez lehet egy kandalló, cserépkályha, gázkazán, fali vízmelegítő, vagy gáztűzhely is) az a szoba levegőjét használja el. Ha nincs megfelelő mennyiségű oxigén-utánpótlás, tökéletlen égés alakul ki, aminek a mellékterméke a kis koncentrációban is halálos szén-monoxid.
A szén-monoxid-mérgezések elkerülése érdekében kiemelten fontos a lakás megfelelő szellőzésének biztosítása, akár az új, jól szigetelő ajtókba és ablakokba résszellőzők szereltetésével. Nem elegendő néha kinyitni az ablakot, állandó és automatikus levegő utánpótlást kell biztosítani. A szén-monoxid színtelen, szagtalan gáz, ezért életet menthet, ha a fűtőeszköz egy-másfél méteres körzetében, fejmagasságban működik egy szén-monoxid-érzékelő.
A biztonság növelése érdekében szaküzletből megbízható szén-monoxid-érzékelő beszerzése javasolt, aminek a megfelelő karbantartottságáról szintén gondoskodni kell.
A katasztrófavédelem által bevizsgált készülékek „pozitív” és „negatív” listája az alábbi linken található: