Újabb tűzoltó gépjárműveket szerezhet be a katasztrófavédelem

2025. június 02. 08:41

Folytatódik a katasztrófavédelem jármű- és eszközállományának fejlesztése. A KEHOP_PLUSZ-1.1.11-24-2025-00001 azonosító számú, Komplex tűzoltó gépjárműfecskendők rendszerbe állítása elnevezésű projekt célja olyan gépjárműfecskendők beszerzése, amelyekkel hatékonyan meg lehet szüntetni az erdő- és vegetációs tüzeket, emellett más összetett, speciális feladatok elvégzésére is használhatóak. A projekt az Európai Unió 18 milliárd 350 millió forintos vissza nem térítendő támogatásából, a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság 2022-2023-ban – szintén európai uniós támogatás segítségével – harminchét új komplex gépjárműfecskendőt szerzett be, amelyek azóta a vármegyékben, illetve a fővárosban teljesítenek szolgálatot. A szabad területeken és az erdőkben keletkezett tüzek költséghatékonyabb, eredményesebb felszámolásához elengedhetetlen a meglévő gépjárműpark további fejlesztése. A projekt célja, hogy ötvenegy új, komplex tűzoltó gépjárműfecskendő vásárlásával a katasztrófavédelem tűzoltóegységei rövidebb idő alatt, nagyobb kapacitással, modernebb felszerelésekkel tudjanak a helyszínre érkezni, hatékonyan fel tudják számolni a károkat, továbbá, hogy az alkalmazott eszközök, valamint a beavatkozás során alkalmazott eljárások minél kevesebb környezeti kárt okozzanak. Az új eszközöknek köszönhetően egy biztonságosabb és környezettudatosabb működési modell alakulhat ki.

A katasztrófavédelem olyan gépjárművekkel gazdagodik a közeljövőben, amelyek nehéz domborzati viszonyok között is alkalmazhatóak; a szabadtéri tüzek gyors körülhatárolását segítő avaroltóval is felszereltek; menet közben szivattyúüzemre állíthatóak, ezáltal folyamatosan lehet velük oltani; mindemellett speciális erdőtűzoltó szakfelszereléseket tartalmaznak. A komplex gépjárműfecskendők a rajtuk lévő modern, energiahatékony, akkumulátoros eszközöknek köszönhetően nemcsak tűzoltási feladatokra, hanem műszaki mentésre is használhatóak lesznek. A jól használható mobil műszaki mentő eszközökkel az erdőkben, külterületeken, tanyákon, gazdálkodó létesítményekben bekövetkezett káreseteket is könnyebb lesz kezelni.

A gépjárműfecskendők beszerzése két ütemben történik meg: 2026 nyaráig harminc, majd 2029 nyarán további huszonegy tűzoltójármű áll rendszerbe. A projekt várhatóan 2029. június 30-ig fejeződik be. A gépjárművek a nyugat-, közép- és dél-dunántúli, az észak- és dél-alföldi, valamint az észak-magyarországi régió kijelölt tűzoltó-parancsnokságain és katasztrófavédelmi őrsein állnak majd készenlétben. 

Fotó: Szőke Péter BM OKF