Gróf Széchenyi Ödönre emlékezett a katasztrófavédelem
2024. december 16. 14:04
Születésének száznyolcvanötödik évfordulóján a katasztrófavédelem vezetői megkoszorúzták gróf Széchenyi Ödön BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság épületében lévő emléktábláját, majd a magyar és a török hivatásos tűzoltóság megalapítójának munkásságát bemutató és örökségét méltató konferenciát tartottak.
Az emléktáblát a szervezet a gróf születésének száznyolcvanadik évfordulója alkalmából készíttette 2019-ben. A dombormű Oláh Mátyás László képzőművész alkotása, amely előtt a katasztrófavédelem vezetői minden évben elhelyezik a köszönet és a tisztelet koszorúját. Az idei, december 16-i megemlékezésen dr. Góra Zoltán tűzoltó altábornagy, a BM OKF főigazgatója, valamint Özkan Duman, a török nagykövetség első tanácsosa és misszióvezető-helyettese koszorúzta meg az emléktáblát. Az ünnepi eseményen jelen volt Kecskeméti Dániel tű. dandártábornok, gazdasági főigazgató-helyettes, a megemlékezésen részt vettek a BM OKF vezetői, valamint a területi szervek igazgatói. Meghívott vendégként ott volt Mustafa Aydogdu, a Yunus Emre Budapesti Török Kulturális Központ igazgatója is.
Ezt követően került sor a Török-Magyar Kulturális Évad keretében megszervezett konferenciára, amelyet annak levezető elnöke, Fülep Zoltán tű. dandártábornok, országos tűzoltósági főfelügyelő nyitott meg, majd dr. Góra Zoltán tű. altábornagy, főigazgató mondott ünnepi beszédet. Ahogy fogalmazott, „a legnagyobb magyar fiának életművéről emlékezünk meg a mai napon török barátaink társaságában”. Kiemelte, száznyolcvanöt év elteltével is elevenen él gróf Széchenyi Ödön emléke mindkét országban. Nevét több emléktábla, emlékét számos plakett és érem őrzi, alakja bélyegeken is megjelenik, de ami ennél is fontosabb, a tűzoltószakma számára Széchenyi Ödön munkássága ma is alapvető hivatkozási pont, és a Katasztrófavédelem Központi Múzeumának állandó kiállítása is emléket állít a modern magyar tűzoltószervezet létrehozójának. Végezetül hangsúlyozta, a gróf személyében, életpályájában, munkásságában meghatározó volt a két nép, a két kultúra, a magyarok és a törökök szolgálata.
Özkan Duman, a török nagykövetség első tanácsosa és misszióvezető-helyettese beszédében szintén felidézte a gróf életpályájának főbb momentumait, majd örömét fejezte ki, hogy a mostani megemlékezésre a török-magyar diplomáciai kapcsolatok századik évfordulóján kerül sor. Ezután leszögezte, a gróf szimbolikus alakja a magyar-török kapcsolatok ápolásának. A magyar mellett a török hivatásos tűzoltóság megszervezése is az ő nevéhez köthető, negyvennyolc éven át élt Törökországban, ahol nagyon aktív és hatékony munkát végzett, amelyet számos kitüntetéssel ismertek el.
Széchenyi Tímea, a Gróf Széchenyi Család Alapítvány elnöke nem tudott részt venni az ünnepségen, ezért rövid ünnepi beszédét Fülep Zoltán tűzoltósági főfelügyelő tolmácsolta. „Ma egy olyan ember emlékét ünnepeljük, aki nemcsak történelmet írt, hanem élete által megváltoztatta hazánk és Törökország biztonságának és közösségünk életének alakulását.
Az ő példája arra emlékeztet bennünket, hogy az egyéni elkötelezettség és a közösségi összefogás által képesek vagyunk megvalósítani az álmainkat, és előmozdítani a társadalmi
fejlődést” – hangzott az üzenet.
Ezt követően az előadásokra került sor. Elsőként dr. Berki Imre, a Katasztrófavédelem Központi Múzeumának igazgatója tartott előadást, amelyben Gróf Széchenyi Ödön magyarországi tevékenységét helyezte a fókuszba.
Dr. Fodor Gábor, a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet tudományos munkatársa, turkológiai osztályvezető a gróf törökországi tevékenységére emlékezett meg részletes, minden ottani eseményre kiterjedő előadásában.
Végezetül dr. Bognár Balázs tű. dandártábornok, a Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács elnöke Gróf Széchenyi Ödön öröksége Magyarországon, a katasztrófavédelem napjainkban címmel tartott előadást. Ebben a gróf tevékenységének a mai korra gyakorolt hatásáról beszélt. Úgy fogalmazott, rengeteg kockázattal terhelt világban élünk, az új és új helyzetek kezeléséhez elengedhetetlen a folyamatos megújulásra való képesség. Ezt, illetve az elkötelezett hivatástudatot tanulhattuk meg Gróf Széchenyi Ödöntől – fogalmazott a tábornok.
Fotó: Szőke Péter BM OKF