Zöldhulladék égetésből terjedt át a tűz egy melléképületre
2024. május 15. 10:27
Kerti hulladék égetéséből terjedt tovább a tűz egy melléképületre kedd délután Écsen.
A győri és a pannonhalmi hivatásos tűzoltók vízsugárral és kéziszerszámokkal fékezték meg a lángokat. Az egységek az utómunkálatok közben egy felrobbant propánbutángáz-palack darabjait találták a kiégett épületben. A tűzben nem sérült meg senki.
A szabadtéri tüzek elkerülése érdekében tartsuk be a tűzvédelmi szabályokat. Ha jogszabály másként nem rendelkezik, a lábon álló növényzet, a nádas és a tarló, a kerti munkálatok során keletkezett hulladék szabadtéri égetése tilos.
Ahol a települési önkormányzat rendeletben engedélyezi a kerti zöldhulladék-égetést, ott csak a rendeletben meghatározott módon és időben végezhető az égetés. Amennyiben a települési önkormányzatnak nincs ilyen rendelete, ott tilos zöldhulladékot égetni.
Aki égetéssel szabadulna meg a zöldhulladéktól, az
- először győződjön meg arról, hogy van-e erre vonatkozó rendelete az önkormányzatnak;
- ha van, nézze meg, mikor szabad égetni;
- ha engedélyezik az égetést, gyűjtse egy-két négyzetméteres területen egy kupacba a száraz növényeket;
- tisztítsa meg ennek a környezetét, hogy a tűz ne tudjon továbbterjedni;
- készítsen ki oltóvizet és valamilyen szerszámot, amellyel kordában tudja tartani a tüzet;
- csak szélcsendes időben gyújtsa meg a növényeket;
- egy pillanatra se hagyja magára a tüzet;
- ha feltámadna a szél, azonnal oltsa el;
- ha továbbterjedne a tűz, azonnal értesítse a 112-es segélyhívó számot.
Több módszer van arra is, hogy a kertben összegyűlt növényi hulladéktól megszabaduljunk, amely egészségünket, környezetünket is megkíméli. Egyik környezetbarát megoldás a biokuka használata, a kukák tartalmát újrahasznosítják, komposztálják. Ha nagyobb mennyiségű kerti hulladék keletkezik, akkor lehetőség van a hulladékudvarok valamelyikén elhelyezni azt. A legjobb, ha kiskertünkben saját magunknak készítünk komposztálót, hiszen a komposzt alkalmas a talaj feljavítására.
A tűzvédelmi előírások megszegése, az okozott kár és a veszély mértékétől függően húszezer forinttól akár három millió forintig terjedő bírsággal is járhat.
Fotó: Illusztráció