Az ősz veszélye a mustgáz
2023. szeptember 21. 13:55
Az ősz a szüret, ezzel együtt a bortermelés fontos időszaka, amely egyik jellemző veszélyforrása a mustgáz.
Évente mintegy ötvenszer riasztják a tűzoltókat országszerte mustgázzal kapcsolatos esetekhez, és bár a megelőzése egyszerű, szinte egyetlen esztendő sem telik el baleset, vagy tragédia nélkül.
A köznyelvben mustgáznak nevezett anyag tulajdonképpen egyszerű szén-dioxid, ami a gyümölcs erjedése (a cukor alkohollá alakulása) során keletkezik. Ez a gáz színtelen, szagtalan, a levegőnél másfélszer nehezebb gáz, amely zárt térben a levegőt kiszorítva, a padló szintjétől tölti fel a helyiséget. A szén-dioxid önmagában nem mérgező, de mivel kiszorítja a levegőt a pincéből, oxigénhiányos környezetet hoz létre. A mustgáz miatti oxigénhiány szédülést, álmosságot, eszméletvesztést, végül akár fulladásos halált okozhat.
A mustgázzal kapcsolatos balesetek a borospincék szellőztetésével, illetve szén-dioxid-érzékelők telepítésével megelőzhetőek. Alkalmazható a közismert gyertyás módszer is, amikor az ember egy gyertyával ellenőrzi a pince biztonságát. Fontos azonban, hogy a gyertyát ne a vállmagasságban, előre kinyújtott kezében tartsa a pincébe igyekvő, hanem eressze derékmagasság alá. A legegyszerűbb megoldás egy lapátra - vagy más kerti szerszámra - helyezett mécsest, gyertyát tartani lábmagasságban. Ez azért fontos, mert már 10 százalékos szén-dioxid-koncentráció is eszméletvesztést, kis idő elteltével pedig fulladásos halált okozhat. Amennyiben a láng kialszik, akkor nincs elegendő oxigén a pincében, azonnal el kell hagyni a helyiséget.
Vármegyénkben 2012 őszén történt utoljára mustgáz okozta tragédia Lébényben, ahol egy borospincében lett rosszul a gazda. A tűzoltók légzőkészülékben mentek le a pincébe, a szerencsétlenül járt férfit átadták a mentőknek, de sajnos már nem lehetett segíteni rajta.
Mivel már mindenhol megkezdték a szüreti munkálatokat és a bor készítése is elkezdődött, a mustgáz mérgezés ismét aktuális veszélyforrásként jelentkezik. A balesetek elkerülése érdekében, továbbra is fokozott elővigyázatosságra intünk mindenkit.
A szén-dioxiddal telített helyiségbe csak sűrített levegős légzőkészülékben lehet biztonságosan bemenni, sem a gázálarc, sem a gázmaszk nem nyújt védelmet az oxigénhiányt okozó mustgáz ellen, ezért aki ilyen balesetet észlel, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot és kérje a tűzoltók segítségét!
A fotó illusztráció