Csörlőkezelésből vizsgáztak
2022. szeptember 19. 11:26
Az önkéntes mentőszervezetek erősítésének elsődleges célja a települések önvédelmi képességének növelése.
Tíz évvel ezelőtt kezdeményezte a katasztrófavédelem az önkéntes csoportok megalakítását és működésük szervezett kereteinek megteremtését. A központi, majd a területi mentőszervezetek megalakítása és minősítése után a járási és települési szintű szervezeteket hívták életre. A csapatok ma már jól kiegészítik a hivatásos katasztrófavédelmi egységek munkáját, képesek hatékonyan, a hivatásosok irányításával működni. A beavatkozásokhoz, az elhivatottság és a szakmai tudás mellett megfelelő felszereltségre, megfelelő technikai eszközökre is szükség van ezért a katasztrófavédelem évről-évre pályázatot ír ki, amely az önkéntes mentőszervezetek tevékenységéhez kapcsolódó járművek, működési költségek finanszírozására, védőruházattal való ellátásukra, valamint a mentőszervezet tagjainak oktatására, vizsgáztatásra nyúlt lehetőséget.
Az elmúlt években a pályázatoknak köszönhetően quadokkal és Volkswagen Amarok gépkocsikkal lett gazdagabb több mentőszervezet. A járművek biztonságos és teljes körű használatához speciális tudásra van szükség, ezért a hétvégén a tűzoltók győri sáráspusztai kiképzőbázisán regionális csörlőkezelői vizsgára került sor.
A vizsgán a Győr-Moson-Sopron megyei Rajkai Önkéntes Tűzoltó, Polgárőr és Természetőr Egyesület mellett, a Vas megyei Őrség-Goričko-Raab Mentőcsoport Egyesület, a Komárom-Esztergom megyei Bábolnai Önkéntes Tűzoltó Egyesület, a Veszprém megyei Bakonyi Önkéntes Műszaki Mentő Egyesület vett részt. Az elméleti tudást felmérő tesztírás után gyakorlatban adtak számot a VW Amarok és a Polaris Quad csörlőkezelésével kapcsolatos tudásukról az önkéntes mentőszervezetek tagjai a BM Katasztrófavédelmi Oktatási Központ vizsgabizottsága előtt.
A járművek elsősorban terepen történő felderítésre, illetve eszközök, berendezések szállítására alkalmasak. Jól bírják a nehéz terepviszonyokat, gyorsak, használhatóak homokzsákok szállítására, de szükség esetén a nagyobb járművekkel megközelíthetetlen, fákkal, avarral borított területeken bajbajutottak mentésénél is alkalmazhatóak.