Aki tevékenységet kíván folytatni köteles a lakóhely, illetve a székhely szerinti katasztrófavédelmi igazgatóságnak bejelenteni.
Kéményseprő ipari tevékenység
A kéményseprő-ipari tevékenységről szóló 2015. évi CCXI. törvény alapján a kéményseprő-ipari tevékenységgel kapcsolatos tűzvédelmi hatósági feladatok az alábbiak:
Katasztrófavédelmi Kirendeltségek:
-
eljár az ingatlan használóival, tulajdonosaival szemben a közszolgáltatás igénybevételével kapcsolatos kötelezettségük elmulasztása esetén,
-
illetékesség: az ingatlan fekvése szerinti kirendeltség jár el.
Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság:
-
ellátja a közszolgáltató hatósági és szolgáltatási felügyeletét,
-
illetékesség: a közszolgáltató székhelye szerinti igazgatóság jár el.
A tűzvédelmi hatóság felügyeletet lát el a kéményseprő-ipari tevékenységet végzők felett.
A tűzvédelmi hatóság a hatósági felügyelet körében:
-
folyamatosan vizsgálja a kéményseprő-ipari tevékenységét végzők tevékenységét,
-
kivizsgálja az ingatlan tulajdonosa, használója által a közszolgáltatóval való egyeztetés után felmerült panaszát,
-
eljár az égéstermék-elvezető ellenőrzésének, műszaki felülvizsgálatának eredményéről szóló tanúsítvány, valamint a műszaki vizsgálatának, tervfelülvizsgálatának eredményéről szóló dokumentum kiadásával kapcsolatos vitás ügyek esetében,
-
felülvizsgálja a panaszos által vitatott, a kéményseprő-ipari tevékenységet végző által kiadott szakmai nyilatkozatok tartalmát.
A tűzvédelmi hatóság a szolgáltatási felügyelet körében:
-
lefolytatja a tevékenység bejelentésével kapcsolatos eljárást,
-
nyilvántartást vezet a kéményseprő-ipari tevékenységet végzőkről,
-
ellenőrzi, hogy a bejelentéshez kötött tevékenység folytatása jogszabályok szerint történik-e (a minimális szakmai, személyi és tárgyi feltételeinek ellenőrzése).
A tűzvédelmi hatóság a bejelentés során tett adatokat nyilvántartja.
A nyilvántartásba vételhez a kéményseprő-ipari tevékenységet végző a 21/2016. (VI. 9.) BM rendelet mellékletében szereplő adatlapon a tevékenység megkezdése előtt, valamint adatváltozás esetében tizenöt napon belül bejelenti tevékenységét a tűzvédelmi hatóság részére.
A nyilvántartást az igazgatóság honlapján közzéteszi.
Kapcsolódó jogszabályok:
-
A kéményseprő-ipari tevékenységről szóló 2015. évi XXCI. törvény
-
A szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény
-
Az európai uniós csatlakozással összefüggő egyes törvénymódosításokról, törvényi rendelkezések hatályon kívül helyezéséről, valamint egyes törvényi rendelkezések megállapításáról szóló 2004. évi XXIX. törvény 141-143. §
-
A kéményseprő-ipari tevékenységről szóló törvény végrehajtásáról szóló 99/2016. (V. 13.) Korm. rendelet
-
A kéményseprő-ipari tevékenység ellátásának szakmai szabályairól szóló 21/2016. (VI. 9.) BM rendelet
-
A tűzvédelmi hatósági feladatokat ellátó szervezetekről, a tűzvédelmi bírságról és a tűzvédelemmel foglalkozók kötelező élet- és balesetbiztosításáról szóló 259/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet
-
A bejelentésköteles szolgáltatási tevékenységek tekintetében a bejelentés elmulasztása esetén fizetendő bírságról, továbbá a szolgáltatás felügyeletét ellátó hatóságok általános kijelöléséről szóló 186/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet.
A tűzvédelmi szolgáltatókkal – tűzoltó készülék karbantartók, tűzoltó technika felülvizsgálatát, javítását végzők, oktatásszervezők, vizsgáztatók – kapcsolatos szolgáltatás-felügyeleti hatáskörét a katasztrófavédelmi igazgatóságok látják el.
A bejelentéseket a hatóságok által kiadott jogszabályokon alapuló adatlapjain kell megtenni.
A bejelentés eljárási illetéke 3000 Ft.
A szolgáltató a tevékenységének új foglalkozási ággal történő bővítését, a korábban bejelentett adataiban bekövetkezett változást, vagy a tevékenységének megszűnését haladéktalanul köteles adatváltozásként bejelenteni a felügyeletet ellátó hatóságnak.
Az adatváltozás bejelentése illetékmentes.
Kapcsolódó jogszabályok:
-
A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény
-
A szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény
-
A tűzvédelmi hatósági feladatokat ellátó szervezetekről, a tűzvédelmi bírságról és a tűzvédelemmel foglalkozók kötelező élet- és balesetbiztosításáról szóló 259/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet.
-
A tűzvédelmi szakvizsgára kötelezett foglalkozási ágakról, munkakörökről, a tűzvédelmi szakvizsgával összefüggő oktatásszervezésről és a tűzvédelmi szakvizsga részletes szabályairól szóló 45/2011. (XII. 7.) BM rendelet.
-
A bejelentésköteles tűzvédelmi szolgáltatási tevékenységek megkezdésének és folytatásának részletes szabályairól szóló 50/2011. (XII. 20.) BM rendelet.
A tűzvédelmi szakvizsgával, szakvizsgáztatással kapcsolatos iratminták megtalálhatók a magyarorszag.hu weboldalon.
A tűzvédelmi szakvizsgára kötelezett foglalkozási ágakról, munkakörökről, a tűzvédelmi szakvizsgával összefüggő oktatásszervezésről és a tűzvédelmi szakvizsga részletes szabályairól szóló 45/2011. (XII. 7.) BM rendelet (Szvr.) 2012. május 9-én módosult. Ez alapján a tűzvédelmi szakvizsgákról készített jegyzőkönyvet nem kell megküldeni a hatóságnak, hanem elegendő fél évente a szakvizsgát tett személyekről egy összesítést küldeni (Szvr. 8. § (4):
8. § (4) Az oktatásszervezők a sikeres vizsgát tett személyekről félévente, a tűzvédelmi hatóság által meghatározott formátumban tájékoztatják a tűzvédelmi hatóságot, mely összesítést készít.
Táblázat a sikeres szakvizsgát tett személyek összesítéséhez.
Az oktatásszervezőknek a sikeres vizsgát tett személyekről az összesítést minden félévet követően az azt követő hónap utolsó napjáig kell megküldeni az igazgatóság részére.
|